1 września 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

Niepełnosprawni to dla mnie normalna sprawa!

1 grudnia 2015 Autor:

Niepełnosprawni to dla mnie normalna sprawa! - Pod tak brzmiącym hasłem przewodnim dnia 29.11.15 r. na terenie placówki odbyło się spotkanie wychowanków Zakładu Poprawczego – MOAS w Szubinie z dwoma drużynami AMP FUTBOL tj. GKS Góra i LAMPART Warszawa. AMP FUTBOL to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny, w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). Wychowankowie w trakcie spotkanie ze sportowcami mieli szansę na zapoznanie z rozwijającą się dyscypliną sportu, poznanie zasad gry i osiągnięć drużyn, które odwiedziły nasz zakład. Po prezentacji drużyn i udzieleniu przez sportowców odpowiedzi na zadawane pytania, rozegrano mecz pokazowy obu drużyn, a następnie szansę na sprawdzenie umiejętności mieli sami nieletni. W pierwszej odsłonie meczu wychowankowie zakładu grali w drużynie przeciwnej do gości, a następnie w składach mieszanych obu drużyn. W całym spotkaniu chodziło o dobrą zabawę, przełamywanie stereotypów oraz barier komunikacyjnych często napotykanych w relacjach z osobami niepełnosprawnymi. Uznać można, że wszystkie zamierzenia osiągnięto i mamy nadzieję na dalszą współpracę z drużynami AMP FUTBOL.

Czytaj dalej>>>

Zajęcia otwarte w szubińskim Słoneczku

1 grudnia 2015 Autor:

Abrakadabra czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary!!! Pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza impreza andrzejkowa w grupie „Żabki”, w której uczestniczyli rodzice przedszkolaków. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości i w większości przepowiednie bardzo się wszystkim podobały. Największą radość sprawiła dzieciom konkurencja przebijania balonów, z których wypadały karteczki z kolorową andrzejkową wróżbą. Swoją energię dzieci spożytkowały również na zabawę w doczepianie osiołkowi ogona. Dowiedzieliśmy się także kto w najbliższym czasie wyjedzie we wspaniałą egzotyczną podróż dzięki wróżbie z kapciami – które wędrowały przez całą salę, aż do drzwi. Nieodzownym elementem wykonanym przez dzieci we współpracy z rodzicami były błyszczące andrzejkowe maski. Dzień zakończył się przy słodkim poczęstunku. W dobrym nastroju i miłym gronie dzieci poznały tradycje ludowe, które nigdy się nie przedawniły. Dzisiejszy czas spędzony w towarzystwie wspaniałych gości minął wszystkim bardzo przyjemnie i z zapałem czekamy na kolejną okazję do spotkania.

Czytaj dalej>>>

Dzieci ze Słoneczka lały wosk

1 grudnia 2015 Autor:

Poniedziałkowy dzień w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczko” upłynął pod znakiem andrzejkowych wróżb, które według dawnych wierzeń miały magiczną moc. Dzieci z grup „Misie”, „Pszczółki” i „Zuchy” podczas specjalnie przygotowanych zajęć zapoznały się z tradycjami, jakie kultywowano dawniej oraz z tymi, obchodzonymi współcześnie. Nie obyło się bez najbardziej znanej i lubianej wróżby – lania wosku, przez otwór w główce klucza. Czerwone serduszka, „magiczny cylinder”, „zaczarowany worek” i „czarodziejskie różdżki” to tylko, niektóre z atrybutów wykorzystanych podczas wspólnych wróżb. Dzień wypełniony wspaniałą zabawą połączoną z odrobiną magii, był kolejnym miłym wydarzeniem w przedszkolu.

Czytaj dalej>>>

Obóz Zaplecza Kadry Narodowej

1 grudnia 2015 Autor:

W dniach 11-21 listopada 2015 zawodniczki UKS Wyspiański Szubin, Martyna Kowalewska i Karolina Krajewska, przebywały na zgrupowaniu szkoleniowym w nadmorskim Mrzeżynie. Podopieczne Ryszarda Adamczewskiego znalazły się tam w związku z powołaniem przez Kujawsko – Pomorski Związek Lekkiej Atletyki do składu Zaplecza Kadry Narodowej Juniorów i Młodzieżowców. Po codziennych treningach nad brzegiem Bałtyku, zawodniczki odpoczywały w, gwarantującym doskonałe warunki bytowe, pensjonacie Pastelowy. Powody do radości mieli również pozostali zawodnicy UKS – dzięki środkom pozyskanym w ramach projektu Kluby Sportowe Orange oraz pomocy sponsorów i Urzędu Miejskiego w Szubinie, Wyspiański zakupił nowe stroje sportowe. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do uprawiania lekkiej atletyki. Zajęcia odbywają się: w poniedziałki w hali Widowiskowo-Sportowej przy SP1 w Szubinie o godz. 16.00; we wtorki w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie o godz. 15.15; w czwartki w sali LO o godz. 15.45 i w każdą sobotę na Stadionie Miejskim w Szubinie o godz. 10.30. Zachęcając dzieci i młodzież do udziału w cotygodniowych treningach lekkoatletycznych, klub zaprasza wszystkich amatorów biegania na Bieg Mikołajkowy, który odbędzie się na szubińskim Stadionie Miejskim, oczywiście 6 grudnia 2015 r. Szczegóły wkrótce.

Czytaj dalej>>>

Pierwsza pomoc nie jest trudna, nawet przedszkolak potrafi …

1 grudnia 2015 Autor:

26 listopada 2015 r. przedstawicielki Drużyny Sanitarnej działającej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego Oliwia Piechowiak, Weronika Makowiecka, Sylwia Komasa i Nicole Strzępek przeprowadziły zajęcia dla dzieci dwóch klas zerowych w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie. Dzieci nauczyły się sposobu wzywania pomocy, postępowania w przypadku lekkiego zranienia i krwotoku z nosa. Uczennice LO pokazały dzieciom, w jaki sposób przeprowadza się działania związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową u dorosłych i dzieci. Zajęcia tego typu są częścią działań szkolnej Drużyny Sanitarnej, której jednym z głównych celów jest uświadamianie społeczeństwa o potrzebie i konieczności niesienia pierwszej pomocy.

Czytaj dalej>>>

Zapraszamy na Koncert Andrzeja Kołakowskiego

1 grudnia 2015 Autor:

Wieczór Andrzejkowy w Samoklęskach Małych

30 listopada 2015 Autor:

Magiczny wieczór w Samoklęskach Małych Rada Sołecka z sołtysem oraz Filia biblioteczna w Samoklęskach Małych zorganizowali dla dzieci i młodzieży wieczór andrzejkowy. Dzieci bawiły się wróżąc sobie nawzajem, lały wosk oraz brały udział w zabawach taneczno-ruchowych. Wyzwaniem stało się odczytywanie, oczywiście z przymrużeniem oka, kształtu wosku lanego przez klucz. Dla uczestników imprezy andrzejkowej przygotowano słodki poczęstunek i napoje.

.

.

.

Czytaj dalej>>>

„Trzeźwy kierujący” na drogach powiatu nakielskiego

30 listopada 2015 Autor:

Ponad 2,5 tysiąca kierowców skontrolowali dzisiaj (30.11.15r.) na terenie powiatu nakielscy policjanci. Zatrzymano dwie osoby, które wsiadły za kierownicę na „podwójnym gazie”. 30 listopada 2015 r. na drogach województwa kujawsko – pomorskiego policja prowadziła działania pn.: „Trzeźwy kierujący”. Na terenie powiatu nakielskiego w działaniach udział wzięło 16 policjantów w tym 10 funkcjonariuszy z nakielskiej „drogówki”. W akcję włączyła się również straż gminna z Sadek. Funkcjonariusze kontrolowali trzeźwość od wczesnych godzin rannych jednocześnie we wszystkich gminach powiatu nakielskiego. W trakcie akcji mundurowi skontrolowali trzeźwość 2603 kierujących. Spośród kontrolowanych 1 osoba była nietrzeźwa i miała w organizmie 1,15 promila alkoholu, jeden z kierowców był w stanie po użyciu alkoholu i miał w organizmie 0,44 promila. Zatrzymani kierowcy natychmiast stracili prawa jazdy. Policjanci zatrzymali także jedną osobę, która kierowała autem nie stosując się do decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Podczas działań policjanci rozdawali kierowcą materiały profilaktyczne promujące trzeźwość za kierownicą.

Czytaj dalej>>>

Cień Czarnobyla

28 listopada 2015 Autor:

Czarnobyl kojarzy nam się z katastrofą elektrowni atomowej. Wiosną 2016 roku minie 30 lat. Od tych tragicznych wydarzeń. Na własne oczy zobaczył zniszczoną elektrownię Karol Kopczyński z Szubina. W miniony czwartek, 26 listopada 2015 r. szubiński fotografik, na co dzień pracownik poczty, podzielił się z nami swoją opowieścią, przedstawił filmy i pokaz multimedialny oraz otworzył wystawę pokazującą reaktor atomowy i kilkudziesięciotysięczne opuszczone miasto Prypeć. Bardziej może nawet to co po nim zostało. Relacja Karola Kopczyńskiego uświadomiła nam jak wilka to była katastrofa i jak głębokie rany zadała. Zniszczenia wielkiego miasta , lasów i pól nie dadzą się naprawić w przewidywalnym czasie. Uszkodzony reaktor długo będzie nas jeszcze straszył możliwością dalszego skażenia nie tylko środowiska naturalnego ale całego ekosystemu człowieka. Pokaz Kopczyńskiego to memento dla naszej cywilizacji.

Czytaj dalej>>>

Żywa lekcja historii

28 listopada 2015 Autor:

26 listopada 2015 r., w ramach zajęć z edukacji wojskowej uczniowie w mundurach z klasy wojskowej I TL z ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie uczestniczyli w spotkaniu z Weteranem Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – mieszkańcem Szubina kpt. nie podl. ob. sł. wojsk. Stanisławem Jackiewiczem. Spotkanie to było przedłużeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w którym to w sposób aktywny także i w tym roku uczestniczyli kadeci z ZSP. Niecodzienny Gość uczestniczył po raz drugi w spotkaniu z młodzieżą w mundurach w murach naszej szkoły, oczywiście w mundurze. Po raz pierwszy podobne odbyło się 13.11.2014r. z klasą wojskową (obecną II TL). Na wstępie tych zajęć nauczyciel edukacji wojskowej mjr rez. Jarosław Odrobiński dokonał krótkiej prezentacji zaproszonego Gościa oraz przedstawił charakterystykę klasy i dotychczasowe przedsięwzięcia związane z kształtowaniem postaw patriotyczno-obronnych młodych adeptów „żołnierki”. Ponadto scharakteryzował swoje kulisy spotkania z Oficerem Weteranem z Szubina. W dalszym wystąpieniu Weteran w skrócie ze szczegółami i z detalami przekazał uczniom historię swego życia z dzieciństwa oraz późniejszego okresu, aż po dzień dzisiejszy. Wystąpienie przed klasą kpt. Jackiewicz realizował na stojąco. Należy w tym miejscu podkreślić u w/w Gościa doskonałą pamięć i podawanie faktów życiorysu ze szczególikami. Urodził się 13.04.1934 r. w Sokolnikach pow. Lwowski. W wyniku działań wojennych zmuszony był wraz z rodziną opuścić dom rodzinny i przenieść się do Lwowa. W 1946r. po zmianie granic Polski przesiedlony na Ziemie Odzyskane. Szkołę Podstawową ukończył w Rynarzewie, aktywny harcerz. Za działalność m.in. w nielegalnym „Związku Młodzieży Antykomunistycznej”, podczas nauki w Technikum Elektrycznym w Bydgoszczy po brutalnym śledztwie w gmachu Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Bydgoszczy oraz Urzędu Bezpieczeństwa w Szubinie skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy na karę pozbawienia wolności (6 lat zamienioną na 3 lata) i praw publicznych na okres 2 lat. Karę odbywał w bardzo ciężkich warunkach w kopalni Mysłowice-Wesoła, jako górnik. Czytaj dalej>>>

Andrzejki zuchowo-harcerskie w Szubinie

28 listopada 2015 Autor:

W dniach 20-21 listopada 2015 r. odbyły się w Szubinie Andrzejki zuchowo-harcerskie zorganizowane przez Grunwaldzką Gromadę Zuchową Ogniste Pióra. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli: Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Feniks” z Szubina oraz Żnińska Gromada Zuchowa „Kubuś Puchatek” i Żnińska Grunwaldzka Drużyna Harcerska Ad Astra. Wszystkie drużyny należą do Hufca PAŁUKI. Dla uczestników czekało wiele atrakcji. Pierwszego dnia dh Renia zaprezentowała zuchom i harcerzom pokaz magicznych sztuczek. Wszyscy w wielkim skupieniu obserwowali druhnę i zastanawiali jak druhna dokonuje tych czarów. Przed uczestnikami wystąpiły również harcerki z WDH Feniks dh. Julia i dh. Zuzia, które stawiają pierwsze kroki w świecie magii. Pokazy była bardzo interesujące. Po występach zaprosiliśmy wszystkich do skorzystania z wróżb przygotowanych przez szubińskie zuchy. Można było się dowiedzieć co nas czeka w najbliższej przyszłości, jaki zawód będziemy wykonywać, jak będzie mieć na imię nasza sympatia itp. Wszystkie te zabawy oczywiście potraktowaliśmy z „przymrużeniem oka”. Wieczór zuchom wypełniło kino nocne natomiast harcerze sportowo spędzili czas rozgrywając mecz piłki nożnej i ręcznej. Kolejny dzień rozpoczęliśmy śniadaniem, a na deser czekała na wszystkich ulubiona wata cukrowa, którą mogliśmy dzieciom zaproponować dzięki uprzejmości pana Aleksandra Nowickiego i współpracy z Pałuckim Zakątkiem w Kołaczkowie. Kalorie jednak szybko spaliliśmy uczestnicząc w zajęciach zumby prowadzonych dla nas przez panią Darię Mielcarek. Czytaj dalej>>>

Warsztaty dla rodziców

28 listopada 2015 Autor:

W Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie odbyły się 24 listopada 2015 r. warsztaty dla rodziców pn. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby zwiększyć jego bezpieczeństwo i uchronić przed wykorzystaniem?  Warsztaty prowadziła pani Agnieszka Zonnenberg, psycholog sądowy, która dzięki współpracy placówki z MGOPS’em i Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podjęła się poszerzenia świadomości i kompetencji rodziców. Spotkanie miało charakter profilaktyczny, a jego celem było zwrócenie uwagi na problem dzieci, które mogą znaleźć się w sytuacji naruszenia przestrzeni osobistej i przekroczenia granic ich wolności. Zwrócono uwagę rodziców na istotną rolę poczucia bezpieczeństwa dziecka wychowywanego wśród dorosłych, zarówno bliskich mu, jak i nieznanych, których działania mogą naruszać granice jego prywatności. Dzięki spotkaniu rodzice mogli uświadomić sobie konsekwencje takich działań, a także poznać metody nawiązania relacji z dzieckiem, jej istotę, dzięki której można skutecznie zapobiec przykrym zdarzeniom. Spotkanie rodziców z kompetentnym specjalistą pozwoliło na zwrócenie uwagi na rolę wygenerowania u najmłodszych asertywnego, stanowczego podejścia do osób i sytuacji, które naruszają wolność i godność każdego dziecka. Bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne dzieci to dla działalności naszej instytucji zawsze zadanie priorytetowe. Dlatego składamy serdeczne podziękowania pani Agnieszce Zonnenberg, która otoczyła uczestników warsztatów fachową pomocą, a Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za patronat niniejszego przedsięwzięcia.

Czytaj dalej>>>

„Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle

28 listopada 2015 Autor:

Dopalacze jako „nowe narkotyki”, które kradną życie młodym ludziom, były tematem debaty społecznej zorganizowanej przez policjantów z komendy powiatowej w Nakle. W przedsięwzięciu udział wzięła młodzież ze szkół ponadgimanazjalnych z terenu powiatu wraz z opiekunami. W środę, 25 listopada 2015 r. w Nakielskim Ośrodku Kultury policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią zorganizowali debatę społeczną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych poświęconą tematyce dopalaczy. Do udziału w debacie zaproszeni zostali.: P. Ilona Świstowska – p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle, P. Robert Rejniak – Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, P. Piotr Rugowski – Pełnomocnik burmistrza Nakła ds. profilaktyki uzależnień oraz przedstawicielki bydgoskiego kuratorium oświaty. Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy reprezentowała asp. szt. Paulina Malinowska, specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej. Zanim debata się rozpoczęła kierownictwo nakielskiej komendy podziękowało dyrektorowi, nauczycielce oraz uczniom I LO w Szubinie za postawę jaką wykazali się będąc świadkami wypadku drogowego zaistniałego w okolicy szkoły. Debata rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej prezentacji na temat danych statystycznych dotyczących przestępczości narkotykowej w powiecie nakielskim, dopalaczy oraz działań profilaktycznych podejmowanych przez policjantów. Zagadnienia te przedstawił sierż. szt. Marcin Górak z zespołu ds. prewencji kryminalnej. Następnie głos zabrał Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy Pan Robert Rejniak, który w bardzo przystępny i obrazowy sposób opowiadał młodzieży czym są dopalacze, jakie są zagrożenia związane z ich zażywaniem oraz jakie działania podjąć, by nie wpaść w pułapkę uzależnień. Wystąpienia powyższe przeplecione były filmami nakręconymi przez uczniów z ZSO w Kcyni oraz I LO w Nakle na konkurs profilaktyczny dotyczący uzależnień.  Czytaj dalej>>>

II zimowa zbiórka darów na rzecz bezdomnych zwierząt w Rozważynie

28 listopada 2015 Autor:

Andrzejkowe wróżby w „Muchomorkach”

28 listopada 2015 Autor:

W piątek, 27 listopada 2015 r. dzieci z grupy „ Muchomorki” w Samorządowym Przedszkolu nr3 im. Wandy Chotomskiej w Szubinie razem z rodzicami bawiły się we wróżby andrzejkowe. Zabawy muzyczno- ruchowe oraz lanie wosku sprawiło dzieciom ogromną radość a rodzicom dało okazję do spędzenia czasu razem ze swoimi pociechami. Organizatorki spotkania andrzejkowego Teresa Brelinska i Helena Pakuła zorganizowały również kawiarenkę dla rodziców – „ Porozmawiajmy o naszych dzieciach”, a dla wszystkich przygotowano poczęstunek w formie szwedzkiego stołu.

Czytaj dalej>>>

Szkoła dobrego wychowania

28 listopada 2015 Autor:

Zespół Szkół Specjalnych w Szubinie przystąpił do ogólnopolskiego konkursu pn. SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA. Aby uzyskać ten zaszczytny tytuł szkoła musi zrealizować zadania związane z zasadami dobrego zachowania, które oceni komisja konkursowa. Koordynatorami projektu są p. Anna Kamińska i p. Tomasz Lewandowski, którzy do tej pory opracowali wraz z uczniami Szkolną Kartę Zasad Dobrego Zachowania oraz przeprowadzili konkurs o tytuł Szkolnego Mistrza Savoir – Vivre. Przed szkołą kolejne zadania, które cyklicznie będą realizowane do marca przyszłego roku.

Czytaj dalej>>>

Dzień Pluszowego Misia w szubińskim „Słoneczku”

28 listopada 2015 Autor:

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada własnego ulubionego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek. 25 listopada 2015 r. dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” w Szubinie obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia, każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubieńca, który towarzyszył mu podczas zabawy. Dzieci zapoznały się z historią powstania pluszowego misia. Miały okazję przypomnieć sobie wszystkich „misiowych” bohaterów z bajek, czy książek. Uczestniczyły w grach i zabawach związanych z misiami, wykonały prace plastyczne przedstawiające misiaki, słuchały bajki o przygodach Kubusia Puchatka. Dodatkowo na wszystkich czekało „małe co nieco”czyli to, co misie lubią najbardziej – pyszny i słodki miód oraz ciasteczka. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor, nie brakowało także ochoty do pląsów. Szkoda, że dzień minął tak szybko!

Czytaj dalej>>>

Potrącenie trójki dzieci na przejściu dla pieszych w Kcyni

27 listopada 2015 Autor:

W czwartek, 26 listopada 2015 r. dwadzieścia minut po godzinie 17 w Kcyni doszło do potrącenia trójki dzieci przechodzących przez przejście dla pieszych. Do tak tragicznego zdarzenia doszło na pasach przy starym cmentarzu przy ul. Nakielskiej w Kcyni. Samochód opel Zafira jadący z miasta po przekroczeniu skrzyżowania przy poczcie potracił trójkę dzieci przechodzących przez przejście dla pieszych. Za oplem tą samą drogą jechał radiowóz, w którym służbę pełnili policjanci z Komisariatu Policji w Kcyni. To mundurowi byli bezpośrednimi świadkami zdarzenia, to oni bardzo szybko wezwali karetkę i udzielili pierwszej niezbędnej pomocy potrąconym dzieciom. W wyniku czwartkowego zdarzenia drogowego całą trójkę dzieci dwie karetki pogotowia odwiozły do szpitali w Nakle i Bydgoszczy. Przy ulicy Nakielskiej oględziny miejsca zdarzenia prowadzili policjanci z Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Nakle n/Notecią. Ruchem kierowali strażacy z OSP w Kcyni. Dzieciom życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Niestety w tym roku było to już czwarte potrącenie osoby pieszej na pasach. Czarną serię rozpoczęły potrącenia przy ul. Poznańskiej. Pierwsze przy Placu Czochralskiego, drugie przy Biedronce. W okresie letnim doszło do potrącenia dziecka przy ZGKiM i dziś na tej samej ulicy doszło do kolejnego podobnego zdarzenia. Czy to zbieg okoliczności?

Czytaj dalej>>>

23 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

Firma w Holandii poszukuje pracowników  w zawodzie spawacz,murarz,sztukater oraz osoby do prac wykończeniowych.

Kontakt telefoniczny po godzinie 17.00
pod numerem 00492874905710

 

Dobowe szkolenie kadetów z ZSP Szubin

23 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

W dniach 20-21.11.2015 r. uczniowie w mundurach z klasy wojskowej I TL z ZSP im. prof. E. Chroboczka w Szubinie uczestniczyli na bazie szkoły w dobowym szkoleniu taktycznym. Szkolenie w piątek o godz. 14.30 rozpoczęto apelem ewidencyjnym, sprawdzeniem wyposażenia uczniów kadetów pod kątem bytowania w warunkach zbliżonych do szkolenia poligonowego, bazę noclegową stanowiła sala sportowa natomiast żywienie odbywało się na bazie stołówki Internatu ZSP. Zakończenie zajęć wraz z ich podsumowaniem i omówieniem odbyło w sobotę o godz. 15.45. Na podstawie realizowanej podstawy programowej z edukacji wojskowej Komendant Oddziału Związku Strzeleckiego w Bydgoszczy kompanijny ZS Jacek Gralak wraz z nauczycielem w/w przedmiotu mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim opracowali plan zajęć wzorowany na porządku dnia w Jednostce Wojskowej, który obejmował m.in. bloki zajęć z nast. zagadnień: historię Związku Strzeleckiego, szkolenie strzeleckie włącznie ze strzelaniem na strzelnicy Sportowego Klubu Szkolnego „KALIBER” (najlepsze trafienia uzyskali kadeci: Katarzyna Gogola, Patrycja Idzikowska, Michał Górnowicz, Izabela Tracz oraz Marta Cyranowska), budowa, przeznaczenie, składanie i rozkładanie kbk AK, podział i budowa granatów, łączność (przepisy prowadzenia korespondencji radiowej przez techniczne środki łączności oraz praktyczne nawiązywanie łączności radiowej), szkolenie fizyczne – poranny rozruch fizyczny tzw. zaprawa poranna, elementy taktyki (sygnały dowodzenia, przyjmowanie postaw strzeleckich, wyposażenie indywidualne żołnierza na polu walki oraz ubiór i wyposażenie Strzelca do szkolenia w terenie, podczas przetrwania i bytowania w terenie, sprzęt biwakowy), musztra indywidualna i zespołowa, regulaminy, szkolenie chemiczne (ochrona przed bronią masowego rażenia, podział środków trujących, TŚP, budowa maski MP-4 i MP-5, odzież ochronna /OP-1, FOO-1). Czytaj dalej>>>

Połowinki w szubińskim ogólniaku

23 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

21 listopada 2015 r. w sali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Mostowej w Szubinie odbyły się tradycyjne Połowinki. W ten radosny i zabawny sposób klasa druga I Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie wraz z wychowawcą Beatą Łukaszewską uczciła połowę drogi do matury, którą zdawać będzie w 2017 r.

.

.

.

Czytaj dalej>>>

Niepowtarzalny gość w grupie „Smerfy”

23 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

Nasze przedszkole uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom„. W ramach tej ważnej kampanii, w dniu 19 listopada 2015 r. , zorganizowane zostało spotkanie z pisarką- autorką książek panią Ireną Dobosiewicz w grupie dzieci 5- letnich. Jej twórczość pozwala obcować z wartościami: estetycznymi, moralnymi i poznawczymi.W trakcie spotkania dzieci chętnie odpowiadały na pytania pisarki nie tylko dotyczące utworów przedstawionych przez p.Irenę, ale także dobrego zachowania w stosunku do nich i używania zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia. W niesamowicie przyjemnej atmosferze dzieci miały okazję utrwalić wartości jakimi należy kierować się w życiu. Przedszkolaki zadawały także pani Irenie pytania, na które pisarka odpowiadała z radością i dużym zaangażowaniem. Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej, życzliwej atmosferze, gdyż sama autorka jest bardzo wrażliwą i ciepłą osobą. Już sam uśmiech pani Ireny Dobosiewicz wywołuje niepowtarzalny, sympatyczny nastrój i rozsiewa wokół siebie fale dobroci. Dziękujemy za spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Dzieci z grupy „Smerfy” wraz z wychowawczyniami.

Czytaj dalej>>>

Rejonowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Bosko

23 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

20 listopada 2015 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Bosko. Konkurs odbył się w roku Jubileuszu 200. rocznicy urodzin Świętego. Skierowany był do uczniów szóstych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Na zaproszenie odpowiedziało 20 uczniów wraz z katechetami ze szkół podstawowych nr 1 w Szubinie i w Królikowie oraz z gimnazjów: nr 1 i nr 2 w Szubinie, w Rynarzewie i w Kowalewie. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu zawierającego 38 pytań o życiu i działalności św. ks. Jana Bosko. Ks. Bosko jest patronem młodzieży i młodzież rzeczywiście wykazała się ogromną wiedzą o nim. Świadczyła o tym bardzo wysoka punktacja końcowa i niewielkie różnice między zawodnikami. Trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie: I miejsce – Dawid Gelert, kl. II b; II miejsce – Julia Kubiak, kl. II a; III miejsce – Weronika Berdowska. Kl, II a. Kilka dni wcześniej rozstrzygnięto także Konkurs Plastyczny zatyt. „Święty Jan Bosko… z dziećmi, dla dzieci”. w którym wzięli udział uczniowie szkól podstawowych z Szubina. W kategorii klas: I – III poszczególne miejsca zdobyli: I miejsce – Natalia Brzeczka, kl. II b; II miejsce – Maciej Sobczak, kl. II d; III miejsce – Julia Grabowska, kl. III b; W kategorii klas: IV – V: I miejsce – Przemyslaw Warjam, kl. IV b; II miejsce – Kinga Brzykcy, kl. IV b; III miejsce – Dominika Luchowska, kl. IV b. Wyróżnienia zdobyły: Zofia Kwiatkowska z kl. I c i Wiktoria Kłosowska – kl. III a. Czytaj dalej>>>

Pasowanie na uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie

22 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

20 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie odbyła się uroczystość Pasowania na uczniów klas I. Na pasowanie przybyli rodzice pierwszaków oraz zaproszeni goście. Uczniowie przygotowywali się pod opieką wychowawczyń klasa Ia p. Grażyny Stawarz, Ib p. Aliny Zębały, Ic p. Ewy Wypych, Id Jolanty Grzegorek. Uroczystość prowadziła przewodnicząca Szkolnego Samorządu Marika Piecuch pod kierunkiem p. Katarzyny Mikuły. W czasie uroczystość odbył się ważne wydarzenie przekazanie nowego sztandaru ufundowanego przez Rodziców na ręce p. dyrektor Małgorzaty Junyk i pocztu sztandarowego szkoły. Uczniowie klas II pod kierunkiem wychowawczyń p. Ewy Kowalczyk, p. Violetty Tabor, p. Anity Pietrzak, p. Arlety Lemańskiej przygotowali część artystyczną. Zadaniem dzieci było zaśpiewać piosenkę i odpowiedzieć na pytania związane z wiedzą o Szubinie. Publiczność okrzykiem ,,owszem, owszem, tak, tak, tak” zaliczała zadanie. Dzieci zadania wykonały bardzo dobrze. Grupa teatralna pod opieką p. Karoliny Soloch uświetniła uroczystość przedstawieniem ,,Dawno temu nad Gąsawką”. Później nastąpiła najważniejsza chwila – ślubowanie i pasowanie na ucznia. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed nowym sztandarem pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Każda klasa wystrojona w birety wystąpiła na środku sali. Pani dyrektor ogromnym ołówkiem pasowała każde dziecko na ucznia. O wystrój hali i prezenty dla pierwszaków zadbali uczniowie klas III wraz z wychowawczyniami p. Marzenną Zielińską, p. Eleonorą Storzyńską, p. Iwoną Tabor. Oprawą muzyczną zajął się p. Marcin Adamczyk. Dziękujemy wszystkim za udział.

Czytaj dalej>>>

Kolizja na skrzyżowaniu ul Mroteckiej z krajową 10 oraz potrącenie w Nakle

21 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

21 listopad 2015 r. około godz. 9:00 doszło do kolizji dwóch pojazdów samochodowych na skrzyżowaniu ul. Mroteckiej (droga wojewódzka nr 241) z drogą krajową nr 10 w Nakle nad Notecią. Jadący z kierunku Mroczy samochód osobowy marki Opel Astra na skrzyżowaniu został uderzony przez samochód ciężarowy marki Man. Na miejsce zdarzenia przybyły dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nakle nad Notecią, Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Natomiast 20 listopada 2015 r. około godziny 19:10 doszło do potrącenia przechodzącej przez przejście dla pieszych na ul. Dąbrowskiego w Nakle nad Notecią kobiety z dwójka dzieci. Jadąca samochodem marki opel astra  od Pl. Konopnickiej potrąciła na wysokości Banku PKO i biblioteki przechodzącą kobietę z dziećmi w wieku 5 i 14 lat.  Dzieci zostały zabrane do szpitala w Bydgoszczy, a kobieta do szpitala w Nakle nad Notecią. Ulica Dąbrowskiego na odcinku od Pl. Konopnickiego do ul. Gimnazjalnej jest nieprzejezdna. Prowadząca samochód była trzeźwa.

Czytaj dalej>>>

Zajęcia z samoobrony kadetów klasy wojskowej I TL z ZSP w Szubinie

21 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

19 listopada 2015 r. w ramach zajęć z edukacji wojskowej uczniowie – kadeci klasy wojskowej I TL Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie rozpoczęli cykl zajęć z elementami walki wręcz oraz samoobrony. To pierwsze w tej klasie profesjonalne szkolenie przeprowadził Instruktor taktyki i technik interwencji, były Funkcjonariusz Policji z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy Adam Papke. Przeprowadzono je dzięki współpracy z Burmistrzem Szubina Arturem Michalakiem w Sali Judo Ludowego Klubu „Szubinianka” Szubin, gdzie znajdują się specjalne maty-tatami. Zajęcia te mogliśmy odbyć również dzięki uprzejmości i gościnności Eugeniusza Grobelskiego – Sekretarza Zarządu LKS „Szubinianka” Szubin, jednocześnie Kierownika Sekcji Judo w/w Klubu. Pierwszym elementem zajęć była intensywna i wymagająca rozgrzewka, podczas której uczniowie sumiennie wykonywali wszystkie ćwiczenia przygotowane przez prowadzącego zajęcia. Następnie młodzież została zapoznana z zakresu technik padów, wyprowadzania uderzeń prostych i kopnięć, obrony przed ciosem i atakiem przeciwnika (uwolnień nadgarstka, chwytu za włosy). Szkolenie to, jak również i planowane w miesiącu grudniu oraz styczniu bieżącego roku szkolnego 2015/2016 umożliwi młodzieży w mundurach nabycie dodatkowych umiejętności i postaw ucznia – kadeta klasy wojskowej.

Czytaj dalej>>>

Wizyta Motylków w Publicznej Bibliotece w Rynarzewie

21 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

17 listopada 2015 r. dzieci z grupy „Motylki” z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie (Oddział zamiejscowy w Rynarzewie) odwiedziły Bibliotekę Publiczną w Rynarzewie. Dzieci i ich opiekunki przywitała Pani Krystyna Mańkowska. Opowiedziała nam wiele interesujących informacji na temat pracy bibliotekarza. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić bibliotekę i zobaczyć, jakie książki można z niej wypożyczyć. Dla niektórych maluchów była to pierwsza wizyta w bibliotece. Następnie pani Krysia w nawiązaniu do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała dzieciom kilka bajek o tematyce jesiennej, których głównymi bohaterami byli jeżyk i wiewiórka. Wizyta ta miała na celu promocję czytelnictwa od najmłodszych lat. Na zakończenie dzieci dostały kolorowanki jeżyka i wiewiórki, które także zostały następnie powieszone jako dekoracja jesienna w bibliotece. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłe przyjęcie nas i już z niecierpliwości czekamy na kolejną wizytę w bibliotece.

Czytaj dalej>>>

Powiatowe obchody Dnia Pracownika Socjalnego

21 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

20 listopada 2015 r. w świetlicy „Kursalu” w Nakle nad Notecią miały miejsce powiatowe obchody Dnia Pracowników Socjalnych. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy instytucji służb społecznych w szczególności: pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej na czele z dyrektor Ewą Kistowską, Środowiskowego Domu Samopomocy na czele z kierownikiem Markiem Durałek, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mroczy z kierownik Zofią Woźniak, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nakle nad Notecią z kierownik Izabelą Dyks, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Szubinie z kierownik Magdaleną Owczarek, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych w Paulinie z dyrektor Marzenną Łastowską, w Rozwarzynie z dyrektor Danutą Ziółkowską, przedstawiciele zawodowych rodzin zastępczych. Po wystąpieniu Tomasza Miłowskiego – starosty nakielskiego i Sebastiana Hałasa – dyrektora PCPR wręczono przedstawicielom jednostek organizacyjnych pomocy społecznej działających w powiecie nakielskim okazjonalne dyplomy. W dzisiejszym spotkaniu oprócz wyżej wymienionych uczestniczył Andrzej Kinderman – wicestarosta nakielski. W części artystycznej wystąpił Zespół „FOG DUO”.

Czytaj dalej>>>

Podróż do Australii „Pszczółek” z szubińskiego „Słoneczka”

20 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

Czy ludzie w Australii chodzą do góry nogami? Odpowiedź na to pytanie poznały dzieci z grupy dwujęzycznej „Pszczółki” z Niepublicznego Przedszkola Słoneczko” w Szubinie, które 19 listopada 2015 r. wybrały się wspólnie z rodzicami w daleką „podróż” do Australii. Na początku przedszkolaki dowiedziały się, gdzie leży Australia i dlaczego Australijczycy obchodzą Boże Narodzenie latem. Następnie wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy najmniejszego i jednocześnie najbardziej suchego kontynentu świata, a także dowiedzieliśmy się z jakiego miejsca najlepiej widać panoramę Sydney. Co więcej, dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zamieszkują ten kontynent, a także jakich smakołyków mogą skosztować turyści. Następnie poznaliśmy rdzennych mieszkańców Australii, a także wysłuchaliśmy wspaniałej opowieści „Wirreenun- zaklinacz deszczu”. Oczarowani opowieścią o zaklinaczu deszczu postanowiliśmy stworzyć własny kij deszczowy . Dzieci wraz z rodzicami z zapartym tchem tworzyły własne instrumenty. Nauczyliśmy się również niezwykłego tańca, którym dzieci próbowały wywołać deszcz. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na słodki poczęstunek z australijskim akcentem, po którym przedszkolaki otrzymały drobne pamiątki z „podróży”. Serdecznie dziękujemy rodzicom za liczne przybycie i wspólną zabawę.

Czytaj dalej>>>

Przedszkolaki w „Magicznej Cukierni”

20 listopada 2015 Autor:
Komentowanie wyłączone

19 listopada 2015 r. dzieci z grupy „ Stokrotki” i „ Biedronki” z Samorządowego Przedszkola nr3 w Szubinie im. Wandy Chotomskiej odwiedziły „ Magiczną Cukiernię” w Murowańcu. W czasie warsztatów przedszkolaki zobaczyły, w jaki sposób powstają kolorowe, pyszne cukierki i lizaki, od momentu wylania karmelu do czasu pakowania gotowych lizaków. Właściciele cukierni przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek i niesamowitą moc wrażeń .Każde dziecko miało okazję zrobienia samodzielnie lizaka. Magiczna Cukiernia to magia kolorów i zapachu unoszącego się wokół roześmianych dzieci , tworzących własne lizakowe cudeńka. Dzieci zadowolone i z uśmiechami na twarzy wróciły do przedszkola , z własnoręcznie wykonanymi lizakami. Wycieczkę zorganizowały grupa „ Stokrotki” nauczycielki Sylwia Szweda, Wanda Zygmunt- Król i grupa „ Biedronki” nauczycielki Małgorzata Łuksztet, Aleksandra Nejman.

Czytaj dalej>>>